AUTOR: RENÁTA KENDERESSYOVÁ
Nácvik a pochopenie pozícií, dýchania a ostatné aspekty spojené s praxou sú vysvetľované žiakom postupne, na základe individuálneho prístupu podľa úrovni pokročilosti. Táto metóda umožňuje každému získať čas a priestor na dôkladné pochopenie, osvojenie a zapamätanie si jednotlivých asán (pozícií). Akonáhle si žiak zapamätá sled učených pozícií, učiteľ mu pridáva ďalšie. Každý má možnosť praktikovať asány svojim vlastným tempom, nezávisle na ostatných a pri tom vnímať a prijímať energiu od ostatých žiakov, ktorípraktikujú na vedľajšej podložke. Voľne povedané, jedná sa o samostatnú prax žiaka pod "dohľadom" učiteľa.
ZAČIATOČNÍK
Ako nováčik môžete očakávať, že Vaše prvé lekcie budú krátke. Môžu trvať kľudne len cca 20-30 minút. Hodiny sa začnú predlžovať s postupným pridávaním nových asán. Učiteľ sa oboznámi s Vašim zdravotným stavom, vysvetlí Vám základné princípy dychu a pohybu. Pilierom jogy je dych a Vy sa učíte počas prvých hodín najmä správne dýchať. Jedná sa o voľný hlasitý dych s jemne uzavretou hlasivkovou štrbinou, ktorý má veľmi špecifický zvuk a hlavne význam. (O dychu viac v inom blogu). Potom sa naučíte prvé pozície. Zvyčajne, ak to zdravotný stav dovolí, úvodnými pozíciami sa stávajú pozdravy slnku. K nim sa pridávajú záverečné pozície. Túto "zostavu" si pod dozorom učiteľa opakujete počas celej hodiny. Učiteľ sa striedavo venuje Vám a aj iným žiakom.
Vitajte v jogovom svete! :)
Všetko, čo sa počas Mysore hodiny naučíte, je potrebné počas nasledujúcich dní praktikovať aj doma, aby ste si vytvorili návyk, plne si uvedomili sled dychov a pohybov. Cieľom je doviesť Vás k samostatnej praxi a tá začína už po na prvej hodine. Bez domácej praxe nemá zmysel navštevovať tento druh hodín. Keď si dostatočne osvojíte prvé pozície, je čas navštíviť ďalšiu hodinu a dozvedieť sa viac. Novo naučené asány opäť pridáte do Vašej domácej praxe. A tak, z hodiny na hodinu sa stáva Vaša jogová zostava bohatšou a s ňou Vaše telo silnejšie, ohybnejšie a zdravšie.
SKÚSENÍ PRAKTIKANTI
Dĺžka lekcie bude závisieť od toho, koľko asán v presnom slede za sebou ste schopní samostatne odcvičiť počas praxe, ale aj od toho, koľko máte na prax energie. Učiteľ Vás počas praxe sleduje a dopomáha Vám slovne či dotykom v správnom prevedení asán, koriguje prípadné nepresnosti, vysvetľuje alternatívy asán v závislosti od flexibility, pomáha Vám cez dotyk hlbšie preciťovať pozíciu. Kontroluje dýchanie a motivuje Vás už len svojou prítomnosťou k plynulej praxi. Samozrejme, učí Vás nové asány, keď máte záujem, čas, silu a ste pripravený ísť ďalej .
PRAVIDELNOSŤ
je dôležitá pre pozitívny účinok jogy na naše telo. Ak cvičíme len pár dní v mesiaci, benefit nepostrehneme. V prípade ashtanga jogy by sme mali cvičiť denne 6 dní v týždni a jeden deň dopriať telu relax.
NENÁSILIE
voči svojmu telu je podmienkou dlhodobej spokojnosti a praxe bez bolesti. Neporovnávame sa a nesnažíme sa nasilu spraviť akúkoľvek pozíciu. Nie je dôležité, koľko asán dokážem urobiť, ale koľkým dokážem porozumieť.
VLASTNÉ TEMPO
dychu, pohybu aj osvojovania si nových pozícií, nám umožní byť v bližšom spojení s vlastným telom.